sohbet

Chat - Chat odaları - Mobil chatIRC kelimesinin tam açılımı Internet Relay Chat anlamına gelmektedir. Türkçe karşılığı ise İnternet Aktarmalı Sohbet etmek demektir. 1986 yılında hayatımıza giren bu uygulama çok kısa bir zaman dilimi içerisinde inanılmaz bir şekilde rağbet görmüş ve tutulmuştur. Fillandiya da üniversite öğrencisi olan Jarkko Oikarinen tarafından yazılan sistem günümüzde hâlâ kullanılmaya devam etmektedir.

IRC’nin bu kadar popüler olmasında ki en büyük etkenlerden birisi sohbet odaları üzerinde çok hızlı bir şekilde insanlarla iletişim kurmamızı sağlayabilmesi ve çok büyük kitlelere hizmet vermesinden dolayıdır. IRC kanallar ve nickler tarafından oluşur, kanallar ise global ve özel kanallar diye iki ayrı grup içerisinde incelenir. Nickler dediğimiz olay ise kişinin sunucu üzerindeki takma isim (rumuz) olarak belirlediği isimlerdir. Bunlar sunucu üzerinde kayıt altına alınarak NickServ denilen servisin veritabanına kaydedilir ve kaydeden kişinin dışında ikinci bir kişinin kullanılmasına izin verilmez.

Yeri gelmişken servisler denilen bölümden de bahsetmek istiyorum. Servisler 6 birimden oluşmaktadır bunlar; Nickserv, chanserv, memoserv, statserv, operserv ve helpserv dir. Bu 6 servisin kendisinden bağımsız görevleri vardır. Nickserv veritabanına sunucu üzerindeki kayıt altına alınmış nickleri kaydeder, chanserv veritabanına sunucu üzerinde kayıt altına alınmış kanalları kaydeder, memoserv ise sunucuda online olmazdığımız vakitte kayıtlı olan nicklere not bırakmamızı sağlayan ve bunu veritabanına kaydeden servistir. Statserv sunucunun veri durumuyla alâkalı bilgileri alabileceğimiz servisimizin ismidir.

Operserv sunucuda yönetici statüsünde kişilerin kullanabileceği komutların olduğu servisimizdir. Helpserv ise sunucuda komutlar hakkında yardım alabileceğimiz servisimizdir. IRC denilen sistem bu saydıklarımdan oluşmaktadır. Geçmişten günümüze kadar ayakta kalabilen IRC gelecek zamanda da bizlerle beraber olmaya devam edecek gibi görünmekte.

Mobil Chat Sohbet Siteleri

Sevimsiz.Org ailesi olarak, kullanıcılarımızın Artık Chat Sohbet Siteleri arasın da yer aldığımızı bilmenizi isteriz. Gelişen teknoloji çağına ayak uyduran sevimsiz artık Hizmetlerine Uygulamaları yanı sıra tarayıcı üzerinden Mobil Chat hizmetini de sunmaktadır. Sohbet odalarımızı ziyaret ettiğiniz zaman, kanallarda tamamen kaliteli insanların, Söyleşileri ile tanışıp, kaynaşma imkanını yakalayacaksınız.Bilgisayadan

Sizde bilgisayarınızdan bağlanıp sohbetin tadını rahatca çıkarabilir, radyo dinleyebilirsiniz.

Telefondan

Dilediğiniz yerden istediğiniz şekilde telefonunuzdan bağlanıp sohbetin tadını çıkarabilirsiniz.

Anında Sohbet

Sizde anında sohbetin en iyi şekilde keyfini almak, hazzını yaşamak istemez misiniz?

Telefon uygulması ile
anında bağlanın

Hemen telefonunuza indirip dilediğiniz yerden anında sohbetin tadını çıkarmaya bakın.

Sık Sorulan Sorular

Hayır sohbete katılmak ücretsizdir..

Kanal içerisinde /ns register nickiniz şifre email şeklinde kayıt edebilirsiniz..

Sitemiz 18 yaşından büyükler içindir. 18 yaş altındaki kişilerin girmesi yasaktır.

Sevimsiz
Kategoriler

Sohbet
Chat
Arkadaşlık

İletişim

Email: Sevimsiz@sevimsiz.net